Charging station

Какво представляват?​

Зарядни станции за електромобили

Зарядна станция за електромобил

Електрическите превозни средства се захранват с постоянно напрежение, но се зареждат от източници с постоянен и променлив ток. Източниците на постоянен ток могат бързо да зареждат електрическата кола, издръжливи са и обикновено се инсталират на бензиностанции. Тези зареждащи устройства използват конектори CHAdeMO и/или CCS Combo.

При зареждане на електрически превозни средства от променливотокова мрежа (такива мрежи са достъпни за частни лица), в автомобила се монтират преобразуватели на променлив към постоянен ток, което значително ограничава мощността на зареждане (максимум 7,4 kW, когато е свързан към 220V мрежа и 22 kW, когато е свързан към 380V мрежа). Именно тези зарядни станции за електрически автомобили се продават за лична употреба. Те обикновено използват конектори тип 1 и тип 2.

Какви видове конектори има?

Конектори в електромобилите

Станциите за зареждане се избират по няколко показателя, един от които е типът на конектора. В каталога ни са представени устройства и съоръжения, използващи конекторите, които ще разгледаме в следващите редове. За новите собственици на коли, задвижвани с електричество, тази информация ще даде полезни насоки при избора на модел.

Type 1 / J1772

Най-често срещаният тип конектори сред електрическите превозни средства и станции за зареждане на електрически автомобили у нас, поради факта, че основният пазар, доставящ използвани електрически превозни средства в България, е САЩ. Този тип конектор ви позволява да зареждате автомобила си от монофазна мрежа 220 V. Максималната мощност на зареждане е 7,4 kW.

Type 2 (Mennekes)

Европейски конектор, най-подходящ за използване в частни домове или обществени паркинги. Позволява свързване към трифазна мрежа и зареждане на автомобили с мощност до 22 kW. Станция за зареждане с такъв конектор може да се счита за универсална, при свързване на кабела с конектори тип 2.

Тип 2 конекторите се използват за зареждане на европейски електрически автомобили, а чрез смяна на кабела с конектори тип 2 към тип 1, могат да се зареждат автомобили, внесени от САЩ, само че мощността на зареждане ще намалее до 7,4 kW.

CHAdeMO

2-пинов конектор, използващ постоянен ток. Може да се използва за зареждане на повечето японски, американски и някои европейски електрически превозни средства. Проектиран за използване в зарядна станция с висока мощност, захранвана от DC в режим 4, което ви позволява да заредите батерията на електрическо превозно средство до 80% в рамките на 30 минути (при мощност от 50 kW). Проектиран за максимално напрежение 500 V и ток 125 A с мощност до 62,5 kW.

CCS Combo (Тип 1/Тип 2)

Комбиниран тип конектор, който ви позволява да използвате както бавно, така и бързо зареждане. Работата на конектора е възможна благодарение на инверторна технология, която преобразува постоянния ток в променлив. Превозните средства с този тип връзка могат да приемат високи скорости на заряда до възможно най-бързото зареждане на електрически автомобил.

Конекторите CCS Combo не са еднакви за Европа, САЩ и Япония: за Европа се предлага съвместимият с Mennekes Combo 2, а за САЩ и Япония Combo 1, който е свързан с J1772. Зареждането с CSS Combo е оценено за 200-500V при 200A и 100kW. CSS Combo 2 в момента е най-често срещаният тип конектор в бързите зарядни устройства в Европа заедно с CHAdeMO.

GB/T

Този стандарт е типичен за произведените в Китай автомобили и често се нарича просто GBT. Визуално прилича на европейския Mennekes, но технически не е сравним. Има два вида конектори за този стандарт, единият за бавно, а другият за бързо зареждане.

Type 1 / J1772
Type 2 (Mennekes)​
CHAdeMO
CCS Combo (Тип 1/Тип 2)
GB/T

Къде може да се монтира станцията?

Монтаж на зарядна станция

За всеки собственик на електромобил би било чудесно да има наблизо място, където да го зарежда. Възможността да се използва собствена/персонална система за зареждане на електрически коли е по следните начини:

  1. Обитателите на жилищни блокове могат да монтират станцията в двора на блока за своя сметка или чрез подялба на разходите с други обитатели, стига нормативната уредба в района да го позволява.
  2. Станцията може да се монтира в закрит паркинг или в гараж. В този случай ще бъде по-лесно да се получи одобрение и също така зареждането ще може да се наблюдава.
  3. В собствен имот – частна къща.
    Изключително практичен и удобен вариант е зарядната станция да е в комбинация с предлагания от нас модулен фотоволтаичен паркинг. Това е проект на ВИП Солар България, ние го произвеждаме, доставяме и монтираме. Този вариант е най-лесният за съгласуване и реализиране.

Качество от ВИП Солар България

Нашите партньори